Gdzie najczęściej grasują złodzieje samochodowi?

Gdzie najczęściej grasują złodzieje samochodowi?

Policyjne statystyki odnośnie kradzieży pojazdów nie budzą optymizmu. W 2012 roku złodzieje w Polsce ukradli auta o łącznej wartości 521 mln zł. Daje to wynik o 12 mln zł większy niż rok wcześniej. Jakie pojazdy najczęściej padają ofiarą kradzieży? W których województwach znika najwięcej samochodów? Jak się bronić przed kradzieżą?

Na początek dobra wiadomość. Z danych policyjnych wynika że utrzymuje się spadkowa tendencja kradzieży pojazdów. W okresie stycznia do września 2012 roku policjanci wszczęli 11 379 postępowań przygotowawczych o kradzieże aut, o 458 mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Mamy się z czego cieszyć? Niezupełnie. Pamiętajmy, że z racji pogarszającej się sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w Polsce, coraz więcej osób przerzuca się na zakup taniego i starszego pojazdu. Dwudziestoletnie pojazdy nie są wybitnie atrakcyjnym łupem dla złodziei.

Jakie samochody interesują złodziei pojazdów?

 1. Volkswagen Golf.
 2. Volkswagen Passat.
 3. Audi A4.
 4. Audi A6.
 5. Honda Civic.
 6. Skoda Octavia.

W których województwach kradną najwięcej aut?

 1. Łódzkie.
 2. Dolnośląskie.
 3. Śląskie.
 4. Pomorskie.
 5. Wielkopolskie.

Jak się ubezpieczyć przed kradzieżą?

Kupujesz nowe lub prawie nowe auto jednej z powyższych marek? Przemyśl zakup ubezpieczenia Autocasco (porównanie ofert możesz zrobić za pośrednictwem porównywarki OC AC). OC to nie wszystko, polisa ta chroni cię tylko w sytuacji gdy spowodujesz wypadek i przyjdzie do wypłaty odszkodowania dla poszkodowanych z ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak o uważnym zapoznaniu się z warunkami umowy. Zwróć uwagę na:

 • zasięg działania polisy (np. czy będziesz ubezpieczony od ryzyka kradzieży za wschodnią granicą kraju),
 • wymogi co do zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą (ilość obowiązkowych zabezpieczeń),
 • rolę kluczyka w Autocasco,
 • wkład własny przy likwidacji szkody,
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (przeczytaj nasz artykuł: 5 sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z AC).

Chcesz chronić swój pojazd? Kupuj Autocasco z głową. Nie po to przecież płacisz sporą składkę AC żeby później nie otrzymać odszkodowania.

Źródło danych: policja.pl

Opublikowane 25 marca 2013

Mateusz Od dziecka zakochany w samochodach. W tygodniu pisze o autach, a weekendami rusza w trasy.