Autocasco za granicą się przydaje!

Autocasco za granicą się przydaje!

Gdy przymierzasz się do zakupu polisy AC, warto rozważyć kwestię zagranicznych wyjazdów. Jeżeli w tym roku planujesz wyjazd do Włoch czy Chorwacji własnym samochodem, pomyśl o właściwej ochronie pojazdu. Co zrobić aby Autocasco za granicą mogło okazać się wartościową pomocą? Mądrze kupować i dobierać zakres ubezpieczenia.

Poradnik „Autocasco za granicą”

Oceń jaka ochrona będzie ci potrzebna

Planujesz jednorazowy, wakacyjny wyjazd czy też będziesz za granicę jeździć częściej? Przez jakie kraje będziesz przejeżdżał? Pamiętaj, kupowanie polis zaczynaj zawsze od określenia własnych potrzeb. Kupowanie ubezpieczenia o szerokim zakresie ochrony za granicą (a im szerszy zakres ochrony, tym droższa polisa AC) mija się z celem, jeżeli planujemy jedynie raz pojechać na weekend do Czech. Z kolei gdy wybierasz się w podróż samochodową przez Europę, szeroki wachlarz ochrony ubezpieczeniowej, będzie jak najbardziej wskazany.

Uważnie przeczytaj umowę ubezpieczenia

Nie wystarczy ci ogólnikowa informacja że Autocasco będzie ważne w całej Europie. Sprawdź w wyłączeniach odpowiedzialności czy nie ma od tej reguły wyjątków. I tak mozesz się dowiedzieć że jest małe ale, bo ochrona nie dotyczą Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Lub też ochrona w danym państwie będzie okrojona w porównaniu do zakresu proponowanego w innych krajach np. na Ukrainie nie będzie obowiązywała ochrona od ryzyka kradzieży a np. w Czechach czy Niemczech już tak.

Zapoznaj się z procedurą zgłaszania szkody

Twój pojazd zostaje uszkodzony za granicą. Co powinieneś zrobić? Do czego zobowiązał cię ubezpieczyciel? W jakim zakresie firma ubezpieczeniowa zadeklarowała swoją pomoc i czego możesz od niej oczekiwać. Czy bez zgody ubezpieczyciela możesz naprawić pojazd w miejscowym warsztacie. Preferowane jest aby auto zostało naprawione w Polsce. Jeśli jednak twój ubezpieczyciel wyraził zgodę na naprawę w lokalnym warsztacie, upewnij się jakie warunki muszą zostać spełniony, abyś otrzymał zwrot kosztów takiej naprawy.

Najczęstsze warunki to:

  • szkoda musi zostać niezwłocznie zgłoszona ubezpieczycielowi,
  • naprawa musi być niezbędna,
  • szkoda uniemożliwia kierowcy bezpieczne dotarcie do celu,
  • koszt naprawy mieści się w kwocie ustalonej przez ubezpieczyciela (w zależności od warunków umowy są to kwoty rzędu ok. 1000 Euro).

Rozróżniaj Autocasco za granicą od ubezpieczenia Assistance

Jeżeli dojdzie do awarii w samochodzie za granicą, to nie zdziw się że po telefonie od ubezpieczyciela u którego masz zakupioną polisę AC, zostaniesz odprawiony z kwitkiem. Tak się bowiem składa że polisa Autocasco nie równa się ubezpieczeniu Assistance. Pomoc w razie awarii, holowanie pojazdu, dostarczenie pojazdu zastępczego – od tego mamy polisę Assistance. Z kolei Autocasco chroni pojazd od ryzyka uszkodzeń, zniszczeń czy kradzieży. Dobre AC w wersji rozszerzonej może w sobie zawierać pakiet Assistance. Przemyśl przed wyjazdem jego zakup. Nigdy nie wiesz co może cię spotkać na europejskich drogach.

Opublikowane 11 kwietnia 2013

Mateusz Od dziecka zakochany w samochodach. W tygodniu pisze o autach, a weekendami rusza w trasy.