AC a szkoda spowodowana przez dzikie zwierzęta

AC a szkoda spowodowana przez dzikie zwierzęta

Kolizja samochodu z przebiegającą przez szosę sarną czy dzikiem jest bolesna i problematyczna. A jeśli w dodatku nie mamy wykupionej dobrej polisy AC, to możemy się doczekać się wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania. Dlaczego?

Kolizja samochodu z dzikim zwierzęciem może mieć bardzo poważne konsekwencje. Ranni mogą zostać: kierowca, pasażerowie jak i leśne zwierzę. Ponadto, mocno może ucierpieć pojazd. Polskie drogi niejednokrotnie prowadzą przez lasy czy chronione obszary przyrodnicze. Jadąc przez taki teren, kierowca powinien być przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia na drogę. Zwłaszcza nocą, gdy zwabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Przejeżdżając przez las bezwzględnie należy zachować ostrożność i a nie pędzić na złamanie karku. Skutki mogą być opłakane.

Gdy dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem

Nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec kolizji i przewidzieć każdą możliwą sytuację. Jeżeli już dojdzie do wypadku z udziałem zwierzęcia, pamiętajmy o właściwym postępowaniu:

 • Włączyć światła awaryjne.
 • Wystawić trójkąt.
 • Udzielić pomocy rannym.
 • Zawiadomić odpowiednie służby ratownicze: pogotowie i policję (będziemy potrzebować zaświadczenia niezbędnego przy likwidacji szkody z ubezpieczenia Autocasco).
 • Nie dotykać ani zabierać potrąconego czy martwego zwierzęcia, może mieć wściekliznę lub zaatakować.

Co z odszkodowaniem?

Kto wypłaci odszkodowanie? To zależy.

 • Nie otrzymamy odszkodowania jeżeli okaże się że jechaliśmy z nadmierną prędkością oraz zignorowaliśmy znaki drogowe informujące o możliwości pojawienia się zwierząt na drodze.
 • Jeżeli droga nie była oznakowana za skutki kolizji może odpowiadać właściciel drogi gmina, starostwo powiatowe, zarząd województwa czy Skarb Państwa.
 • Jeśli do wypadku doszło w czasie polowania za poniesione szkody odpowie organizator polowania albo Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe ze środków budżetu państwa.

Jakie AC kupić?

Gdy miniemy znak ostrzegawczy, a mimo to nie zwolnimy i doprowadzimy do kolizji, to ciężar poniesionych strat i kosztów poniesiemy my sami. Chyba że mamy polisę Autocasco. Zanim jednak zdecydujesz o jej zakupie:

 • Porównaj za pomocą porównywarki ubezpieczeń zakresy ochrony ubezpieczeń Autocasco. Czy ubezpieczyciel uwzględnił sytuację kolizji z dzikim zwierzęciem?
 • Uważnie przeczytaj OWU a w nim wyłączenia odpowiedzialności; ubezpieczyciel może ubezpieczać kolizję tylko z niektórymi zwierzętami, a lepiej wiedzieć to wcześniej niż później być niemile zaskoczonym.
 • Cena nie powinna być jedynym czynnikiem doboru ubezpieczenia. Pamiętaj, że im tańsze AC tym węższy zakres ochrony obejmuje.

Opublikowane 25 lutego 2013

Magda Skomplikowany język warunków ubezpieczeń przekłada z polskiego na nasze. Na bieżąco śledzi zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych.