Gdzie najczęściej grasują złodzieje samochodowi?
Policyjne statystyki odnośnie kradzieży pojazdów nie budzą optymizmu. W 2012 roku złodzieje w Polsce ukradli auta o łącznej wartości 521 mln zł. Daje to wynik o 12 mln zł większy niż rok wcześniej. Jakie pojazdy najczęściej padają ofiarą kradzieży? W których województwach znika najwięcej samochodów? Jak się bronić przed kradzieżą?
Na początek dobra wiadomość. Z danych policyjnych wynika że utrzymuje się spadkowa tendencja kradzieży pojazdów. W okresie stycznia do września 2012 roku policjanci wszczęli 11 379 postępowań przygotowawczych o kradzieże aut, o 458 mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Mamy się z czego cieszyć? Niezupełnie. Pamiętajmy, że z racji pogarszającej się sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w Polsce, coraz więcej osób przerzuca się na zakup taniego i starszego pojazdu. Dwudziestoletnie pojazdy nie są wybitnie atrakcyjnym łupem dla złodziei.
Jakie samochody interesują złodziei pojazdów?
- Volkswagen Golf.
- Volkswagen Passat.
- Audi A4.
- Audi A6.
- Honda Civic.
- Skoda Octavia.
W których województwach kradną najwięcej aut?
- Łódzkie.
- Dolnośląskie.
- Śląskie.
- Pomorskie.
- Wielkopolskie.
Jak się ubezpieczyć przed kradzieżą?
Kupujesz nowe lub prawie nowe auto jednej z powyższych marek? Przemyśl zakup ubezpieczenia Autocasco (porównanie ofert możesz zrobić za pośrednictwem porównywarki OC AC). OC to nie wszystko, polisa ta chroni cię tylko w sytuacji gdy spowodujesz wypadek i przyjdzie do wypłaty odszkodowania dla poszkodowanych z ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak o uważnym zapoznaniu się z warunkami umowy. Zwróć uwagę na:
- zasięg działania polisy (np. czy będziesz ubezpieczony od ryzyka kradzieży za wschodnią granicą kraju),
- wymogi co do zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą (ilość obowiązkowych zabezpieczeń),
- rolę kluczyka w Autocasco,
- wkład własny przy likwidacji szkody,
- wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (przeczytaj nasz artykuł: 5 sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z AC).
Chcesz chronić swój pojazd? Kupuj Autocasco z głową. Nie po to przecież płacisz sporą składkę AC żeby później nie otrzymać odszkodowania.
Źródło danych: policja.pl
Opublikowane 25 marca 2013