Jak uzyskać wysokie odszkodowanie z AC?
Niechęć kierowców do zakupu ubezpieczenia Autocasco, bardzo często wynika z braku wiary w uzyskanie odszkodowanie. Albo odzyskania niewielkiej sumy, która okaże się niewystarczająca do pokrycia wydatków na naprawę pojazdu po szkodzie. Co zrobić by było inaczej?
Jak przebrnąć przez proces likwidacji i uzyskać satysfakcjonujące odszkodowanie z ubezpieczenia Autocasco? Weź sobie do serca parę zasad, a uchronisz się przed rozczarowaniem.
Kupujesz polisę? Poznaj swoje prawa oraz warunki ubezpieczenia
Większość kierowców powie mi zaraz, że nie odkrywam żadnej filozofii mówiąc o poznaniu warunków OWU, ale prawda jest taka że przy podpisywaniu umowy zapominamy o dobrych radach i „w ciemno” podpisujemy nawet te mało korzystne umowy. I jak to zwykle bywa – jesteśmy mądrzy dopiero po szkodzie, gdy przychodzi nam uczyć się na błędach. Proces likwidacji szkody w każdej firmie ubezpieczeniowej jest podobny, sprawdź zapisy ogólnych warunków (OWU) w których określone są szczegółowe wytyczne o przebiegu zgłoszenia szkody u danego ubezpieczyciela. Na każdym etapie likwidacji szkody masz prawo wglądu do dokumentacji szkodowej.
Przygotuj kompletną dokumentację – nic cię nie zaskoczy
Na kompletną dokumentację składają się:
- kopie dowodu rejestracyjnego,
- kopie prawa jazdy,
- kopie dowodu osobistego osoby kierującej pojazdem,
- oświadczenie sprawcy spisane na miejscu zdarzenia,
- zaświadczenie policji o przyjęciu zgłoszenia kradzieży (przy kradzieży pojazdu),
- dokumenty pochodzenia pojazdu np. dowód zakupu.
Pamiętajmy o wypełnieniu wszystkich dokumentów, których wymaga firma ubezpieczeniowa, np. oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej – od tego m. in. zależy czy odszkodowanie zostanie wypłacone w kwocie netto czy brutto.
Dokonaj wyceny szkody w warsztacie
Likwidator przygotowuje kosztorys szkody na podstawie samodzielnej oceny rzeczoznawcy lub oceny na podstawie przeglądu wykonanego w warsztacie naprawczym czy przy użyciu systemów do wyceny szkód, np. Audatex. To bardzo ważne aby rzeczoznawca dokonał kompleksowych oględzin. Jeśli zepsute auto stoi na parkingu pod domem, rzeczoznawca może dokonać tylko pobieżnych oględzin. Efekt? Nieadekwatne odszkodowanie do rozmiaru szkody.
Nie rezygnuj z walki o swoje
Jeżeli nie satysfakcjonuje nas decyzja o wypłacie odszkodowania, nie poddawajmy się. Warto jeszcze raz przyjrzeć się wycenie szkody, sprawdzić w kalkulacji naprawy czy lista części zamiennych i operacji naprawczych odpowiada stanowi pojazdu po kolizji. Zawsze możemy odwołać się od decyzji, oczekiwać ponownego rozliczenia szkody albo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: 5 zasad, dzięki którym uzyskasz wysokie odszkodowanie z AC.
Opublikowane 11 stycznia 2013