40 mld zł na odszkodowania i świadczenia – tyle wypłacili ubezpieczyciele w 2012 roku

40 mld zł na odszkodowania i świadczenia – tyle wypłacili ubezpieczyciele w 2012 roku

Kupujesz polisy samochodowe, ale na szczęście dotąd nie musiałeś ubiegać się o żadne większe odszkodowanie? Chcesz wiedzieć, ile w ubiegłym roku zarobili ubezpieczyciele, a ile pieniędzy zostało wypłaconych za szkody w ramach Autocasco?

Sprawdź wyniki ubiegłorocznego raportu PIU.

Ubezpieczenia to specyficzne produkty finansowe. Kupujesz coś „na wszelki wypadek” mając nadzieję, że nie będziesz musiał z tego nigdy skorzystać. Jednak w razie gdyby spotkał cię wypadek lub szkoda, wolałbyś mieć pewność, że firmy ubezpieczeniowe wypłacą należne odszkodowanie. Jak było z wypłatą świadczeń w ubiegłym roku?

Istotne fakty w temacie ubezpieczeń komunikacyjnych w 2012 roku

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej:

  • Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2012 r. wyniosła 454 zł (dla porównania w 2011 roku składka wyniosła 444 zł).
  • Średnie odszkodowanie i świadczenie z polisy OC komunikacyjnej w 2012 r. przekroczyło 5409 zł (8 proc. wzrost w stosunku do świadczeń w 2011 roku).
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły 977 tys. odszkodowań i świadczeń których łączna wartość wynosiła 5,28 mld zł.
  • Składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła 8,74 mld zł (wzrost o 3,76 proc. w stosunku do 2011 roku).
  • Najwięcej odszkodowań i świadczeń ubezpieczyciele wypłacili w pierwszym kwartale 2012 roku – styczeń-marzec – prawie 279 tys. Najwyższą wartość miały jednak odszkodowania i świadczenia z okresu kwiecień-czerwiec – 1,38 mld zł.

Czy na podstawie powyższych danych można sądzić, że ubezpieczenie OC wzrosło w 2012 roku? Średnie kwoty OC nie mają przełożenia do indywidualnej sytuacji kierowców. Jeżeli cały rok jeździłeś bezszkodowo i miałeś 30 proc. zniżki na OC, to w następnym roku otrzymasz 40 proc. zniżki a więc zapłacisz mniej. Twoje OC może się zmienić w zależności od tego czy np. zmienisz samochód na taki o mniejszej pojemności silnika niż dotychczas, zmienisz miejsce zamieszkania.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu AC?

Ubezpieczenie Autocasco:

  • Ubezpieczyciele wypłacili z Autocasco 706 tys. odszkodowań na kwotę 3,44 mld zł.
  • Składka przypisana brutto z ubezpieczeń AC wyniosła 5,62 mld zł (spadek o 2,43 proc. w stosunku do 2011 roku).
  • W przypadku Autocasco najwyższą wartość odszkodowań wypłacono w okresie styczeń-marzec (łącznie 922 mln zł) i również wtedy doszło do największej liczby zdarzeń (ponad 194 tys.)

Pierwsze miesiące roku są dla kierowców trudne z racji warunków pogodowych. Trzeba jednak pamiętać że wypadki zdarzają się o każdej porze roku (statystyki policyjne wskazują, że najgorzej w 2012 roku było w październiku i lipcu). Zatem warto wykupić dobrą polisę o każdej porze roku.

Opublikowane 15 maja 2013

Magda Skomplikowany język warunków ubezpieczeń przekłada z polskiego na nasze. Na bieżąco śledzi zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych.